Jak pozyskać pozytywne opinie od klientów w branży medycznej i kosmetycznej?
Nic tak mocno nie buduje dobrego wizerunku firmy, jak zadowoleni klienci. Stare marketingowe przysłowie mówi, że zadowolony klient poleci nas jednej lub dwóm osobom, natomiast jeden niezadowolony klient opowie o nas dziesięciu, a nawet piętnastu osobom. Warto więc budować pozytywny wizerunek swojej firmy w sieci.
Jak pozyskać opinie klientów?
Dziś dostęp do informacji jest tak duży, że sprawdzamy w internecie wszystko. Firma, która nie istnieje w sieci, praktycznie nie ma racji bytu. Jak więc zadbać o to, aby nasza firma miała pozytywne opinie? Przede wszystkim ważna jest wysoka jakość usług- ale tego nie trzeba nikomu przypominać.
Warto więc zadbać o czytelną stronę internetową firmy, prezentującą usługi, ale też posiadającą podstronę Referencje, na której można publikować rekomendację od klientów. W przypadku gabinetu kosmetycznego warto na stronie internetowej zainstalować odpowiednie oprogramowanie pozwalające klientom na ocenianie usług.
Jeśli na stronie dodatkowo zostanie zamieszczony kalendarz i system rezerwacyjny, po wykonaniu usługi będzie można wysłać maila czy sms, z prośbą o rekomendacje czy też wystawienie opinii. Świetnym pomysłem jest też prowadzenie firmowej strony na Facebooku, która pozwoli na interakcje z klientami i bezpośrednie, szybkie reagowanie na ich opinie i potrzeby. Dzięki stronie na Facebooku można również docierać do nowych klientów, którzy wcześniej nie mieliby szansy poznać naszych usług. Jeśli nie masz czasu na zamieszczanie wpisów w social mediach możesz zlecić prowadzenie Facebooka naszej firmie.
Kolejnymi dobrymi źródłami pozyskiwania opinii klientów są:
- wspominane wcześniej rekomendacje na Facebooku,
- wizytówka strony w Google Moja Firma,
- oceny zamieszczane na portalach opiniotwórczych (znanylekarz.pl),
- oceny na portalach branżowych.
Świetnymi miejscami pozwalającymi pozyskać pozytywne opinie klientów dla branży medycznej są właśnie strony portali opiniotwórczych, jak znanylekarz.pl czy branżowych jak lavito.pl, które nie tylko służą klientom pomocą w wyborze specjalisty, ale też pozwalają zarezerwować wizytę online, co jest niezwykle wygodne. Kalendarz online jest świetnym rozwiązaniem ponieważ pozwalają sprawdzić dostępne godziny lekarza czy kosmetyczki i dopasować do swojej dostępności.
Rezerwując wizytę poprzez taką strony, podajemy adres e-mail oraz telefon dzięki czemu usługodawca posiada nasze dane, natomiast po zakończonej wizycie może poprosić o wystawienie opinii. Uprzejmy sms o krótkiej treści: dr…. prosi o opinie wraz z podanym linkiem gdzie można kliknąć i wpisać wrażenia po wizycie, z pewnością zachęci klienta do napisania kilku zdań.
Ważne, aby formularz do wystawienia opinii był prosty i czytelny, dobrze jeśli oceniać można za pomocą gwiazdek czy punktów. Pole do wpisania i miejsce na e- mail lub id konta wystarczą aby zidentyfikować klienta i wyeliminować ryzyko komentowania przez osoby, które z naszych usług nie korzystały.
Bonusy jako zachęta do komentowania
W przypadku branży kosmetycznej warto wypróbować system nagród i bonusów. Taka wymiana polegająca na zaproponowaniu klientom małego rabatu lub prezentu w zamian za wystawienie opinii czy udostępnieniem naszego postu na swoim Facebooku, z pewnością zachęci do większej aktywności. Warto rozważyć tez wprowadzenie systemu lojalnościowego w zamian za rekomendacje.
Dopasowany oraz dobrze przemyślany program lojalnościowy może znacząco zwiększyć sprzedaż i zwiększyć grono stałych klientów przywiązanych do marki.
Opinie o firmie a jakość
Pozytywne opinie o firmie są bardzo istotne, ponieważ zachęcają kolejnych klientów do skorzystania z naszych usług, bo kto pójdzie do lekarza, który nie ma ani jednej opinii na znanylekarz.pl? A gabinet kosmetyczny bez strony na Facebooku? W dzisiejszych czasach to niemożliwe. Ale opinie użytkowników są nie tylko źródłem pozyskiwania nowych klientów ale też przede wszystkim informacją zwrotną dla usługodawcy co funkcjonuje dobrze a nad czym należy popracować, co zmienić. Z nich można dowiedzieć się, co sądzą o naszych usługach konsumenci. Konstruktywna krytyka pozwala skorygować błędy i dopasować ofertę do oczekiwań rynku i potrzeb klientów, w końcu bez nich żadna firma nie ma racji bytu.