Do czego nam się przyda system CMS?

CMS

Każdy kto chce założyć bloga czy po prostu stworzyć swoją stronę internetową powinien wiedzieć co to jest CMS. Nie każdy ma czas i ochotę by stać się specjalistą od kodowania i tworzenia stron WWW. Za to wiele osób ma fantastyczny pomysł na realizację własnego pomysłu w sieci. Własne miejsce w zakątku Internetu to możliwość zarabiania naprawdę sporych pieniędzy. Udział w programach afiliacyjnych czy stanie się influencerem pozwalają wygenerować pasywne dochody, a każda kreatywna i wytrwała osoba jest w stanie osiągnąć postawiony przed sobą cel.

CMS co to?


Rozwinięciem skrótu CMS jest Content Management System, czyli System Zarządzania Treścią. Tym terminem określa się stronę internetową, którą wykonano w technologii umożliwiającej zarządzanie jej treścią poprzez CMS. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, iż do szybkiego dodawania treści w naszym miejscu w sieci nie jest wymagana specjalistyczna wiedza programistyczna.
Panel CMS przypomina znane wszystkim oprogramowanie typu Word z przyjaznymi ikonkami umożliwiającymi łatwe formatowanie tekstu. Przykładowo zamiast używać specjalnych komend w plikach CSS wystarczy wybrać fragment tekstu, który chcemy odpowiednio sformatować wybierając w panelu kolor tekstu, rodzaj czcionki czy pogrubienie. Zaawansowane oprogramowanie zadba, aby zmiany wprowadzone zgodnie z naszą intencją zostały dodane do odpowiednich plików html i css, tak aby użytkownicy, którzy zdecydują się na wejście na naszą stronę zobaczyli efekt dokładnie taki o jaki nam chodziło.
Zaawansowane systemy CMS posiadają dodatkowo specjalne wtyczki. Ich instalacja umożliwia korzystanie z gotowych rozwiązań. W praktyce oznacza to, że dodanie forum do naszej strony dzięki któremu będziemy mogli prowadzić ożywione dyskusje z naszymi czytelnikami odbywa się bajecznie prosto, podobnie do instalacji nowej apki na telefonie.
Podobnie jest z galeriami zdjęć czy przyciskami typowych serwisów społecznościowych jak Facebook, Twitter, Instagram etc.

tworzenie stron wordpress

Strony internetowe CMS


Trudno nie zgodzić się, że powyższy wstęp pokazuje jak olbrzymią przewagę można uzyskać używając dobrego CMSa. Obecnie wyposażanie stron w CMS jest standardowym rozwiązaniem przy podpisywaniu umowy na wykonanie strony z profesjonalną firmą. Wynika to z faktu, że strona internetowa to nie książka, którą będą się zachwycały kolejne pokolenia czytelników. Myśli Spinozy możemy poznać dzisiaj w niezmienionej formie podobnie jak dramaty Sofoklesa.

Tymczasem istnieje duże prawdopodobieństwo, że strona którą właśnie czytasz jutro będzie wyglądała zupełnie inaczej i będziesz mógł dzięki niej poznać nowe informacje. Oznacza to, że klient zamawiający stronę internetową na etapie konstruowania umowy podejmuje decyzję jak będzie wyglądała konserwacja strony, modyfikacja jej zawartości i ewentualne dostosowanie do nadchodzących nowych rozwiązań i technologii.

Dziś jest nam trudno uwierzyć, że debata Nixon – Kennedy nie była transmitowana na YouTube, ale warto sobie uświadomić, że gdy Barack Obama po raz pierwszy zasiadł w Białym Domu serwis YouTube próbował swoich sił na rynku ledwie od 3 lat.
Dlatego zamawiając stronę konieczne jest ustalenie z jakiego CMS będziemy korzystać. Pozwala to na modyfikację informacji zamieszczanych na naszej stronie i przede wszystkim to co najważniejsze w Internecie: interakcję z innymi ludźmi.

Jakie istnieją rodzaje CMSów?


Podobnie, jak w przypadku Worda czy Excela możemy śmiało znaleźć darmowe odpowiedniki w open source, tak samo systemy CMS możemy zakupić u producenta lub skorzystać z darmowych narzędzi. O ile większość użytkowników woli edytować tekst w Wordzie niż w OpenOffice Writerze to w przypadku CMSów sprawa nie jest tak oczywista.

Charakterystyka systemów o otwartym i zamkniętym kodzie


Systemy o zamkniętym kodzie wymagają zakupu u producenta. Ich kod źródłowy jest znany tylko wąskiemu gronu specjalistów zatrudnionych w danej firmie. Zaletą jest to, że nie jest prosto złamać zabezpieczenia tak napisanych programów. Lecz ze względu na fakt mniejszej ilości programistów pracujących na kodzie prawdopodobieństwo wystąpienia błędów jest stosunkowo spore. Z drugiej strony dzięki temu wymagane są rzadsze aktualizacje systemu, gdyż zmiany są wprowadzane rzadko.
Oprogramowanie open source umożliwia modyfikację kodu każdemu obeznanemu z programowaniem internaucie. Przypomina to Wikipedię w której każdy może edytować definicję haseł. Oczywiście istnieje ryzyko, że z tego powodu pojawią się błędy, lecz równie szybko społeczność zauważy błąd czy lukę. Sprawia to, że wszelkie błędy są poprawiane praktycznie natychmiastowo. Co oczywiście jest ogromną zaletą, lecz przekłada się na konieczność nieustannego aktualizowania oprogramowania.

strony internetowe realizacje

Najlepszy CMS


Istnieje sporo rozwiązań dostępnych na rynku. Z popularnych narzędzi należy wymienić WordPress, Drupal, Joomla!.
Wielu użytkowników sieci szczególnie poleca system WordPress. Twórcy tego rozwiązania ciężko pracowali na jego sukces. WordPress został przetłumaczony na język polski oraz jest całkowicie darmowy. Ze względu na sporą popularność WordPress oferuje niezliczoną ilość wtyczek i szablonów. Bogactwo wtyczek pozwala na stworzenie praktycznie dowolnej strony internetowej: od portalu z ogłoszeniami po interesujący fotoblog.

Zalety WordPress


Ten system CMS umożliwia tworzenie stron responsywnych RWD. Jest to szczególnie krytyczne obecnie ze względu na wielość urządzeń, które służą do przeglądania treści w sieci. Przeciętny ekran smartfona może mieć od 5 do 7 cali, a przecież przeglądamy strony również na monitorach o przekątnej 29 cali czy nawet telewizorach 45 i więcej calowych. Responsywna strona wyświetli się bezproblemowo w każdym przypadku, dokładnie tak jak my chcemy na danym urządzeniu.
Decydując się na poszukiwanie swojej niszy w sieci pragniemy przyciągnąć jak najwięcej ludzi na naszą stronę. Wymaga to stworzenia treści, które będą zauważalne przez roboty Google. Podbijanie pozycji naszej strony w wynikach wyszukiwarek nosi nazwę pozycjonowania. WordPress jest platformą, która będzie wspierać pozycjonowanie naszej strony. Optymalizacja i pozycjonowanie strony WordPress jest dużo łatwiejsze niż stron opartych na innych CMS-ach.
Stron internetowe WordPress posiadają bardzo istotny atut jest ich skalowalność czyli możliwość pracy w perspektywie dalszego rozwoju Internetu i jego użytkowników. Jest to bardzo ważne, aby system działał stabilnie niezależnie od ilości użytkowników. Takim rozwiązaniem jest zdecydowanie WordPress.

Hosting


System CMS to nie wszystko. Potrzebujesz serwera na którym będziesz mógł umieszczać pliki swojej strony internetowej, zdjęcia, filmiki etc. Jest to tzw. hosting, czyli wynajem miejsca na serwerze. Wybór najlepszego hostingu to temat na osobny, obszerny artykuł. Dlatego warto w tym miejscu wspomnieć, że WordPress jest całkowicie niezależny od hostingu. W każdej chwili możesz zdecydować się na ofertę innej firmy hostingowej i bezproblemowo przenieść swoją stronę na inny serwer, a Twoi czytelnicy nawet nie zauważą tej zmiany.
Popularność WordPress przekłada się oczywiście na olbrzymią siłę używającej go społeczności. Niezależnie na jaki problem natrafisz, z pewnością w sieci jest ktoś, kto już go rozwiązał albo wie jak go rozwiązać. Jest to zaleta nie do przeceniania, szczególnie jeżeli marzysz o dynamicznym rozwoju swojej strony internetowej.