Dlaczego warto założyć sklep internetowy na Facebooku?

sklep na facebooku
Sklep internetowy na Facebooku

Sklepy internetowe na Facebooku cieszą się ogromną popularnością i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Media społecznościowe wydają się być doskonałą opcją dla tych, którzy pragną dotrzeć do nowej grupy odbiorców. Omawiane rozwiązanie jest korzystne dla obu stron transakcji. Sprzedający może dotrzeć do użytkowników zainteresowanych konkretną grupą towarów. Kupujący ma szansę złożyć zamówienie szybko i wygodnie, co pozwala zaoszczędzić czas. Dzięki temu prawdopodobieństwo dokonania zakupu znajduje się na wyższym poziomie. Zastanawiasz się, czy warto założyć sklep na wspomnianym portalu? Zapoznaj się z dalszą częścią wpisu.

Jak działa e-sklep na Facebooku?

Sklep internetowy na Facebooku to prawdziwy strzał w dziesiątkę dla tych, którzy chcą zwiększyć widoczność swojej marki w sieci. Oczywiście powinien być to jeden z wielu kanałów dystrybucji. Nie warto więc rezygnować z klasycznego sklepu internetowego, ponieważ może przynieść to skutki odwrotne do zamierzonych – wiarygodność firmy spada, a więc potencjalny klient ma wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa zakupu. Nie zapominajmy, że w dzisiejszych czasach ilość oszustów działających w sieci jest ogromna. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby dbać o wizerunek przedsiębiorstwa. Wyrobienie renomy nie zawsze jest proste, a dodatkowo wymaga czasu. Sprawdź naszą ofertę na kampanie reklamowe Facebook.

Sklep internetowy na Facebooku przypisany jest do fanpage’a. Bardzo ważne jest więc to, aby zachować spójny wizerunek marki w mediach społecznościowych. Niewłaściwie prowadzony profil bezpośrednio wpływa na ocenę firmy oraz poziom sprzedaży. Zakładka Facebook Sklep umożliwia profesjonalną prezentację oferowanych produktów. Potencjalny klient może zapoznać się z ich opisami oraz zdjęciami. Towary nie muszą być dodawane ręcznie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaimportować je ze strony www, dzięki czemu na uzupełnienie wspomnianej sekcji będziemy potrzebować mniejszą ilość czasu. Warto wspomnieć, że linki do konkretnych produktów możemy umieszczać w postach. Użytkownik musi jedynie kliknąć w odnośnik, aby przenieść się do miejsca zakupu. Model realizacji transakcji zależy wyłącznie od indywidualnych preferencji. Klient może pozostać na stronie Facebooka lub zostać przeniesiony do oficjalnego sklepu. Bywa tak, że drugie rozwiązanie zniechęca do dokończenia procesu zakupu, a więc przed podjęciem decyzji należy się zastanowić.

prowadzenie fanpage na facebooku
Jak założyć sklep na Fb

Jak założyć sklep na Facebooku?

W dzisiejszych czasach aktywność w mediach społecznościowych to absolutna podstawa. Sprawdź naszą ofertę na prowadzenie fanpage na Facebooku. Branża e-commerce dynamicznie się rozwija, a jej znaczenie stale wzrasta. Ograniczanie się do jednego kanału dystrybucji nie jest najlepszy pomysłem – ważne jest, aby stale szukać nowych grup docelowych. Tylko wtedy poziom zysków z działalności będzie znajdować się na satysfakcjonującym poziomie. Nie zapominajmy, że wzrost popularności zakupami online wiąże się również ze wzrostem konkurencyjności. Wiadomym jest, że nie każdy e-sklep będzie w stanie utrzymać się na rynku. Nie masz pojęcia, jak założyć sklep internetowy na Facebooku? Sprawdź poniższe wskazówki!

Zakładanie sklepu na Facebooku

  1. Dodanie sekcji Sklep


    Pierwszym krokiem jest oczywiście dodanie zakładki Sklep – trwa to zaledwie kilka minut. Wystarczy wejść w ustawienia konta, a następnie wybrać właściwą pozycję z listy. Jeśli fanpage został założony relatywnie niedawno, to najprawdopodobniej omawiana zakładka jest już dodana. Możesz to sprawdzić wchodząc kolejno w Ustawienia – Szablony i karty – Sklep. Na uwagę zasługuje fakt, że możemy samodzielnie zdecydować, gdzie będzie wyświetlana zakładka sklepu. Wystarczy przeciągnąć ją na wyższą lub niższą pozycję. Wchodzimy na główną stronę firmy, aby sprawdzić, czy szablon został zaktualizowany zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

  2. Wybór metody płatności


    Jak już wspomniano, wybór metody płatności zależy wyłącznie od naszych osobistych preferencji. Wchodzimy na oficjalną stronę fanpage’u, a następnie klikamy w zakładkę sklepu. Ważne jest to, aby zapoznać się z regulaminem handlowym oraz go zaakceptować. Bez tego sprzedaż nie będzie możliwa. Kolejnym etapem jest wybór metody płatności – duże znaczenie ma to, czy posiadamy tradycyjny sklep internetowy, czy nie. Jeśli tak, to można zintegrować go ze sklepem w mediach społecznościowych. W tym celu należy kliknąć w „Transakcja zakupu w innej witrynie”. W praktyce oznacza to, że po wybraniu produktu klient zostanie przekierowany na witrynę zewnętrzną. Osoby, które działają wyłącznie na Facebooku muszą wybrać opcję „Wiadomość w sprawie kupna”. Należy jednak liczyć się z tym, że taka forma kontaktu opóźnia dokończenie transakcji. Dla niektórych klientów jest to jednak zaletą, ponieważ nie muszą korzystać z innych stron www, a wszystkie formalności załatwiane są w jednym miejscu. Ostatnim krokiem jest wybór waluty (zazwyczaj jest to „złoty polski”).

  3. Dodawanie produktów do sklepu


    Po wstępnej konfiguracji sklepu na Facebooku można zacząć dodawać produkty. W tym celu wystarczy kliknąć w ikonkę „Dodaj produkty”, jednak ręczne umieszczanie ich na portalu zajmuje sporą ilość czasu. Przede wszystkim każdy towar musimy osobno opisać – im dokładniej to zrobimy, tym wyższa szansa na sprzedaż. Istotne jest to, aby zamieścić rzeczywiste zdjęcie lub film, który przedstawia dany artykuł. Kopiowanie materiałów z innych stron narusza obowiązujące przepisy prawa, co może nieść za sobą szereg negatywnych konsekwencji. Podajemy cenę produktu lub wstawiamy odnośnik do strony zewnętrznej, na której znajdują się szczegółowe informacje dotyczące oferty.

    Ci, którzy posiadają klasyczny e-sklep mogą importować towary na Facebooka. To skuteczny sposób na to, aby zaoszczędzić czas, a także zminimalizować ilość formalności. Wchodzimy w zakładkę Katalogi – Utwórz katalog – Handel elektroniczny – Prześlij informacje o produktach. Uzupełniamy wymagane dane, a następnie przechodzimy do sekcji Utwórz i Wyświetl katalog. Z menu wybieramy opcję Źródła danych produktów. Kolejno klikamy w Dodaj produkty – Użyj zbiorczego przesyłania – Zaplanowane zestawienie. Warto wcześniej przygotować sobie katalog produktów (maksymalna ich ilość wynosi 100 000). Portal akceptuje pliki w formacie XML lub CSV. Na etapie konfiguracji musimy podać link do katalogu, a także login i hasło (w przypadku plików chronionych). W sekcji Zaplanuj aktualizacje możemy zdecydować, jak często będzie następować wymiana danych pomiędzy oficjalnym sklepem, a Facebookiem. Im wyższa częstotliwość, tym lepiej, jednak wszystko zależy od poziomu popularności oferty. Istotne jest to, aby uniknąć sytuacji, gdy osoba zainteresowana danym produktem chce dokonać zakupu, a okazuje się, że towar został już wyprzedany.

  4. Połączenie z Pikselem Facebooka


    Każdy użytkownik może utworzyć dowolną liczbę katalogów, jednak jednocześnie możemy połączyć z witryną tylko jeden z nich. Na uwagę zasługuje również Piksel Facebooka, czyli narzędzie analityczne, dzięki któremu łatwiej jest planować akcje promocyjne. Dzięki niemu może pozyskać cenne informacje na temat potencjalnych klientów. Pozwala to na maksymalne dopasowanie oferty do ich potrzeb, co przekłada się na wzrost zainteresowania ofertą oraz poziomu sprzedaży. W tym przypadku podstawa jest remarketing oraz wskaźnik konwersji. Musimy zdecydować, do jakiej grupy użytkowników portalu najbardziej opłaca nam się kierować reklamy. Piksel Facebooka ułatwia również optymalizację ich treści. Efektem jest spadek kosztów związanych z promocją marki. Możemy wydawać mniej, jednak rezultaty podjętych działań będą znajdować się na zadowalającym poziomie.

  5. Dodanie do postów odnośników do produktów


    Materiały publikowane na fanpage’u powinny zachęcać użytkowników do zapoznania się z ofertą. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w postach umieszczać odnośniki kierujące do produktów. Dzięki temu istnieje większa szansa na to, że użytkownik zapozna się ze specyfikacją towaru i podejmie decyzję o zakupie. Podczas pisania posta wystarczy kliknąć w pole „Oznacz produkt”. Jest to szczególnie dobra opcja w przypadku tych, którzy posiadają duże zasięgi.

  6. Systematyczna aktualizacja sklepu

    O sklep na Facebooku należy dbać – w innym przypadku nie przyczyni się on do wzrostu poziomu sprzedaży. Wszelkie nieprawidłowości mogą zaszkodzić marce. Priorytetem jest to, aby oferta zawsze była aktualna. Należy aktualizować stan produktów oraz usuwać towary, które zostały wyprzedane. Oprócz tego trzeba zachęcać użytkowników do pozostawiania oceń i komentarzy – to właśnie one bardzo często skłaniają innych użytkowników do skorzystania z oferty sklepu. Musimy również pamiętać o regularnym dodawaniu atrakcyjnych postów, które zawierają ciekawe lub przydatne treści.

Zalety posiadania sklepu internetowego na Facebooku

Sklep internetowy na Facebooku niesie za sobą wiele korzyści. Jego utworzenie jest całkowicie darmowe, a więc każdy może spróbować swoich sił w mediach społecznościowych. Z czasem możemy zdecydować się na płatne funkcje np. reklamy, jednak jest to opcja dobrowolna. Poniżej przedstawiono najważniejsze zalety posiadania e-sklepu na wspomnianym portalu. Jeśli interesuje Cię indywidualny sklep sprawdź naszą ofertę na tworzenie sklepów internetowych.

kampanie reklamowe facebook
Zalety i wady sklepu na Facebooku
  • Brak konieczności posiadania strony internetowej – posiadasz sklep stacjonarny, jednak chcesz przenieść biznes do sieci? Nie musisz inwestować w stronę internetową, której utworzenie jest dość skomplikowane, a zarazem kosztowne. Założenie fanpage’u na Facebooku jest całkowicie darmowe.
  • Możliwość dotarcia do nowych grup odbiorców – nawet, jeśli posiadasz tradycyjny e-sklep, to pamiętaj, że dzięki mediom społecznościowym możesz dotrzeć do zupełnie nowych odbiorców.
  • Wzrost poziomu sprzedaży – im więcej kanałów dystrybucji, tym wyższy poziom sprzedaży. Właśnie dlatego rekomendowane jest kompleksowe działanie w sieci. Profil na Facebooku generuje dodatkowe obowiązki, jednak wspomaga rozwój biznesu. Marka zyskuje na popularności, co ułatwia objęcie przewagi konkurencyjnej.
  • Dodatkowe miejsce na reklamę – promocja sklepu w mediach społecznościowych to świetna opcja dla tych, którzy chcą poprawić widoczność firmy w internecie. Do dyspozycji mamy zarówno darmowe, jak i płatne narzędzia marketingowe.
  • Intuicyjna obsługa – prowadzenie sklepu internetowego na Facebooku nie wymaga specjalistycznej wiedzy, a więc nie musimy korzystać z pomocy informatyka.
  • Wpływ na wizerunek marki – aktywność na opisywanym portalu społecznościowym sprawia, że klienci mają szansę nas lepiej poznać. Dodatkowym atutem jest możliwość nawiązania bezpośredniego kontaktu z odbiorcami. Wszystko to dobroczynnie wpływa na wizerunek przedsiębiorstwa.