Google Site sposób na darmową stronę internetową

Stworzenie własnej strony wymaga sporych umiejętności. Nawet w przypadku prostych witryn niezbędna jest przynajmniej podstawowa znajomość HTML, CSS i JavaScript, a ponadto umiejętności pozwalające na umieszczenie jej na serwerze. Druga kwestia to integracja serwisu z którymś z systemów zarządzania treścią i jego późniejsza obsługa. Wszystko to sprawia, że użytkownicy bez chociaż minimalnego doświadczenia w tym zagadnieniu mogą mieć poważne problemy z wykonaniem funkcjonalnej, estetycznej strony.

darmowa strona internetowa w google site

Oczywiście w takich przypadkach mogą oni zlecić wykonanie witryny specjalistom. Współpraca z profesjonalną agencją od stron internetowych lub web-developerem ma jednak sens w przypadku dużych projektów – zwłaszcza komercyjnych. Jeśli strona nie jest nastawiona na przynoszenie zysków i nie wymaga się od niej szczególnej funkcjonalności lub oryginalnego projektu, związane z nią koszty będą raczej nieuzasadnione. W takich przypadkach warto skorzystać z darmowych narzędzi umożliwiających stworzenie i udostępnienie swojej strony. Jednym z nich jest Google Sites. Zobacz jak może wyglądać Twoja strona internetowa.

Google Sites – co to jest? Do czego służy?

Google Sites to ogólnodostępna platforma, dzięki której każdy użytkownik może stworzyć własną stronę o podstawowej funkcjonalności, a następnie skorzystać z darmowego hostingu i adresu w domenie sites.google.com. Co ważne, z narzędzia można skorzystać nawet nie posiadając żadnej wiedzy z zakresu projektowania i programowania stron.

Jak stworzyć stronę www za darmo

Niemal wszystkie funkcje edytora są dostępne w formacie drag and drop. Na język polski można przetłumaczyć to jako przeciągnij i upuść. Działanie narzędzia jest banalnie proste – wystarczy wybrać z menu konkretny element, a następnie za pomocą myszki przeciągnąć go w wybrane miejsce na stronie. Zasady obsługi Google Sites szczegółowo omawiamy w ostatniej części artykułu.

Google Sites ma jednak dość ograniczoną funkcjonalność. Za jej pomocą można wykonać prostą witrynę, ale bardziej zaawansowane elementy – zwłaszcza interaktywne lub przeznaczone do rejestracji kodów, komunikacji w czasie rzeczywistym itp. – nie są dostępne. Jeśli zależy nam na tym, by znalazły się one na naszej stronie, najlepiej zrobimy, zlecając jej wykonanie agencji.

strona internetowa wizytówka

Czy warto skorzystać z Google Sites? Plusy i minusy

Jak widać, Google Sites może być dobrym rozwiązaniem, ale w wielu przypadkach funkcjonalność tej platformy może okazać się zbyt ograniczona. By zdecydować, czy daną stronę warto wykonać właśnie za pomocą tego narzędzia, warto znać jego najważniejsze zalety oraz wady i ograniczenia. Jeśli chodzi o te pierwsze, największe znaczenie mają z całą pewnością możliwość bezpłatnego stworzenia strony oraz brak konieczności posiadania większych umiejętności.

Darmowa strona internetowa

Wspomnieliśmy już, że darmowe jest zarówno korzystanie z edytora, jak i udostępnienie jej internautom. To oznacza, że właściciel strony oszczędza nie tylko na usługach specjalistów, ale też hostingu i wykupieniu domeny. Warto też zaznaczyć, że kreator pozwala na bezpłatne skorzystanie z certyfikatu SSL, co korzystnie wpłynie za zaufanie ze strony użytkowników odwiedzających serwis. Tworzone w nim witryny są też responsywne – równie sprawnie działają na ekranach tradycyjnych komputerów, co na tabletach i smartfonach. Dzięki temu Google Site okazuje się idealnym sposobem dla osób z bardzo ograniczonym budżetem.

Niestety platforma od Google nie jest pozbawiona wad. Najbardziej widoczne są one, jeśli chodzi o kwestie promowania i pozycjonowania wykonanej za jej pomocą strony. Właściciel witryny niestety nie ma żadnej kontroli nad meta opisami, trudno jest też zoptymalizować jej kod. To wszystko przekłada się na spore problemy w poprawie widoczności w wyszukiwarkach – szczególnie dotkliwe okażą się one, jeśli serwis ma w zamyśle służyć promocji firmy.

Należy też pamiętać, że Google Sites nie ma możliwości umieszczenia własnych reklam. To przekłada się na brak możliwości zarabiania np. na prowadzeniu bloga. Adres w tej domenie może też nie być dobrze widziany przez ewentualnych partnerów zlecających przygotowanie wpisów w ramach współpracy sponsorowanej.

narzędzie google search console
Narzędzie Google Search Console

Jak korzystać z Google Sites? Poradnik

Na koniec zostawiliśmy sprawę najważniejszą – proces tworzenia witryny. Własna darmowa strona internetowa w Google Sites jest bardzo łatwa do stworzenia. Należy zacząć oczywiście od wejścia na stronę sites.google.com i utworzenia edytowalnego pliku. Kolejny krok to wybór szablonu. To od niego w największej mierze zależy wygląd serwisu. Na szczęście wybór szablonów jest naprawdę szeroki i bez problemu znajdziemy wśród nich propozycję dla siebie. Dalsze działanie polega już tylko na wspomnianym przesuwaniu elementów.

Do korzystania z Google Sites potrzebne konto Google. Co ważne, edycją i zarządzaniem daną witryną może zająć się kilka osób. Jest to możliwe dzięki opcji zaproszenia innych użytkowników – w tym celu wystarczy podać ich adresy e-mail, a zaproszenie automatycznie zostanie wysłane do ich skrzynek. Mimo swoich ograniczeń platforma Google jest ciekawą alternatywą dla kosztownej strony na zamówienie – zwłaszcza, jeśli nie mamy wygórowanych wymagań co do jej wyglądu, funkcjonalności i widoczności w wyszukiwarkach.