Jak założyć sklep internetowy?
Wiele osób nie ma pojęcia, jak założyć sklep internetowy. Bardzo ważne jest to, aby był on niezawodny, funkcjonalny oraz intuicyjny w obsłudze. Należy zwrócić uwagę nawet na najmniejsze czynniki. Istotne jest, by podejść do tematu w sposób kompleksowy, gdyż tylko wtedy można wypracować pożądane rezultaty. Poniższe wskazówki z pewnością będą stanowić spore wsparcie – szczególnie dla osób bez doświadczenia oraz specjalistycznej wiedzy.
Wybór oprogramowania e-sklepu
Nie masz pojęcia, jak otworzyć sklep internetowy? Wbrew pozorom nie jest to tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Pierwszym krokiem jest wybór oprogramowania. Wszystko zależy od posiadanych celów biznesowych. Nie istnieje jedno rozwiązanie, które tak samo dobrze sprawdzi się w każdym przypadku. Nie bez znaczenia jest posiadany budżet. Wiadomym jest, że osoby z ograniczoną ilością środków finansowych nie mogą pozwolić sobie na pełną swobodę podczas podejmowania decyzji. Na szczęście zakres możliwości jest całkiem szeroki.
- Sklepy internetowe abonamentowe – wydają się być prawdziwym strzałem w dziesiątkę dla tych, którzy stawiają na ekonomiczne rozwiązania. Wybieramy spośród gotowych szablonów – oczywiście możemy wprowadzić własne modyfikacje, jednak zmiany nie mogą być zbyt duże. Sporym atutem jest bezproblemowa obsługa. Nie musimy martwić się o prace administracyjne, które mają na celu utrzymanie wysokiej wydajności strony. Oszczędzamy również na aktualizacjach, ponieważ są one realizowane przez dostawcę usług. Sklep abonamentowy wybierany jest przede wszystkim przez tych, którzy cenią sobie komfort oraz wysoki poziom bezpieczeństwo. Zgodnie z zawartą umową wszelkie zaistniałe awarie i nieprawidłowości muszą zostać wyeliminowane w możliwie najkrótszym czasie.
Nie musimy szukać specjalisty, a tym samym ponosić dodatkowych kosztów. Wystarczy jedynie wykupić domenę, a także systematycznie opłacać abonament. Trzeba podkreślić, że okres płatności jest dopasowywany do indywidualnych potrzeb. Sklep internetowy abonamentowy gwarantuje także fachowe wsparcie ekspertów (pomoc techniczna wliczona w cenę). Nie zapominajmy jednak o drobnych niedogodnościach. Po pierwsze nie ma możliwości pełnego dostosowania poszczególnych modułów do osobistych wymagań. Wdrożenie bardziej zaawansowanych modyfikacji wymaga dodatkowej opłaty, na którą nie każdy może sobie pozwolić. Nie można także nie wspomnieć o ograniczonej liczbie produktów, która może zostać dodana do sklepu. W przypadku małych i średnich biznesów nie jest to znaczącym problemem. Zupełnie inaczej jest w przypadku dużych przedsiębiorstw, które raczej nie korzystają z gotowych rozwiązań. - Profesjonalne sklepy internetowe tworzone od podstaw – to najlepsza propozycja dla osób oczekujących nieprzeciętnej funkcjonalności oraz niezawodności. Należy podkreślić, że są one od A do Z projektowane w oparciu o specyfikację dostarczoną przez zleceniodawcę. Największym minusem jest oczywiście cena, jednak nie jest ona tak wygórowana, jak mogłoby się wydawać. Nie trzeba decydować się na skorzystanie z usługi „w ciemno”. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zwrócić się o wstępną wycenę. Ponadto, zwykle mamy do wyboru kilka różnych wariantów. Z czasem e-sklep może zostać rozbudowany – nie ma konieczności wdrażania wszystkich udogodnień już na samym początku. Omawiane rozwiązanie gwarantuje maksimum elastyczności oraz swobody. Nie ma tutaj ograniczeń związanych z liczbą produktów.
Możliwość stworzenia witryny wydajnej, przyjemnej w obsłudze oraz bezawaryjnej sprawia, że coraz więcej osób woli zainwestować nieco więcej gotówki. Wiadomym jest, że to właśnie ona stanowi narzędzie do walki z konkurencją. Dobrze, jeśli sklep internetowy jest jedyny w swoim rodzaju, a jednocześnie wpasowuje się w aktualnie obowiązujące trendy. Uwzględnijmy nie tylko indywidualne preferencje, ale również oczekiwania docelowej grupy konsumentów. Proces budowy strony od podstaw jest dość czasochłonny, a więc należy zaplanować go z należytym wyprzedzeniem. Kluczowe jest również znalezienie godnego zaufania wykonawcy, który posiada doświadczenie w branży. - Sklepy internetowe na Facebooku – jest to wariant zarówno dla osób, które nie chcą posiadać klasycznego e-sklepu, jak i tych, którzy chcą połączyć obie platformy. Aktywność w mediach społecznościowych to skuteczny sposób na to, aby zwiększyć zainteresowanie ofertą, a tym samym podnieść poziom zysków z działalności. Sprzedaż na Facebooku jest darmowa, a dodatkowo nie generuje zbyt dużej ilości formalności. Bardzo ważne jest jednak to, aby systematycznie uaktualniać ofertę. Nie można dopuścić do sytuacji, gdy proponujemy towar, którego nie posiadamy już w magazynie. Niezrealizowany zakup skutecznie zniechęci klienta i sprawi, że nie będzie on miał ochoty więcej skorzystać z naszej oferty. Najwygodniej jest zintegrować sklep na Facebooku z klasycznym e-sklepem. Użytkownik, który zdecydował się na zakup zostanie przeniesiony na oficjalną witrynę, gdzie będzie mógł dokończyć omawiany proces. Możliwe jest również przeprowadzenie transakcji m.in. poprzez komunikator. Z tej opcji korzystają najczęściej Ci, którzy działają wyłącznie w mediach społecznościowych i nie mogą dokonać zakupu w inny sposób.
Szybkie płatności dla sklepów internetowych
Sklep internetowy jak założyć? Sporą uwagę powinieneś poświęcić oferowanym metodom płatności. W dzisiejszych czasach szybkie przelewy stały się standardem. Znacząco usprawniają one proces zakupu. Skracają czas oczekiwania na rozpoczęcie realizacji zamówienia, dzięki czemu przesyłka może zostać nadana w ekspresowym tempie. Sprzedawca musi skorzystać z usług firmy zewnętrznej, która pozwala wdrożyć moduł szybkich płatności na stronę. Zazwyczaj wymaga to nawiązania umowy.
Umowy z dostawcami przesyłek
Zastanawiasz się jak założyć sklep internetowy i sprzedawać towar online, to pamiętaj o konieczności nawiązania umów z dostawcami np. pocztą polską, firmą kurierską, paczkomatem. Możesz zaoferować także swoim klientom odbiór osobisty zamówienia (w siedzibie sklepu stacjonarnego lub w jednym z wybranych punktów). Trzeba mieć świadomość, że im więcej opcji dostawy, tym lepiej. Dużym zainteresowaniem cieszą się również płatności za pobraniem. Są one szczególnie chętnie wybierane w przypadku droższych produktów, gdy klient ma wątpliwości dotyczące np. stanu lub oryginalności towaru. Z punktu widzenia sprzedawcy jest to jednak opcja związana z wyższym ryzykiem, ponieważ w przypadku nieodebrania zamówienia przez klienta ponosi on zarówno koszt wysyłki, jak i zwrotu.
Regulamin, polityka prywatności i cookies
Wyżej wspomniane elementy muszą zostać przygotowane przez osobę posiadającą wiedzę oraz uprawnienia. Teoretycznie możemy samodzielnie stworzyć regulamin korzystania z serwisu, jednak każda nasza pomyłka może nieść za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Istotne jest również przestrzeganie aktualnie obowiązujących przepisów prawa. Nie zapominajmy, że dynamicznie się one zmieniają, co wymaga systematycznego aktualizowania e-sklepu.
Polityka zwrotów, wymian i reklamacji w e-sklepie
Oczywistym jest, że klienci wymagają dogodnych warunków zakupu. Sprzedawca musi jednak zadbać także o ochronę własnych interesów. Istotne jest ustalenie dokładnego przebiegu zwrotu, wymiany, czy też reklamacji towarów. Ważne jest, aby proces przebiegał sprawnie. Ponadto, wszystkie informacje powinny być dostępne na stronie, tak aby konsument mógł się z nimi zapoznać jeszcze przed złożeniem zamówienia. Opisywane elementy także tworzone są przez doświadczonych specjalistów, którzy uwzględniają wymagania zleceniodawcy. Wiąże się to z dodatkową opłatą, jednak możemy mieć pewność, że nie naruszamy przepisów prawa.
Zapis do Newslettera w sklepie online
Już wiesz jak założyć sklep online, teraz zadbaj o komunikację z klientami. Newsletter to narzędzie marketingowe, które pozwala gromadzić wiedzę na temat klientów. Ponadto, dzięki niemu zyskujemy dodatkowy kanał promocyjny. Pamiętajmy jednak o tym, że wymaga to od nas sporego zaangażowania. Przede wszystkim musimy zagwarantować odbiorcom atrakcyjne, a jednocześnie przydatne treści. Coraz więcej firm decyduje się na personalizację przesyłanych ofert. Dobrze również zachęcić klientów do subskrypcji np. poprzez kod zniżkowy na zakupy.
Poinformuj odbiorców o rozpoczęciu działaności online
Jeśli od lat działasz na rynku stacjonarnym, to z pewnością posiadasz bazę stałych odbiorców. Niezwykle istotne jest to, aby poinformować ich o możliwości zakupu przez internet. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zdecydują się oni właśnie na tę formę zakupu. Ponadto, może okazać się, że będą oni korzystać z naszej oferty częściej, niż dotychczas.
Implementacja Google Analytics dla e-commerce
To absolutna podstawa do tego, aby śledzić efektywność prowadzonej działalności. Podstawową zaletą jest możliwość analizowania sprzedaży oraz źródła ruchu. Dzięki temu darmowemu narzędziu możemy gromadzić informacje o odbiorcach oraz potencjalnych klientach. To spore wsparcie dla marek, które stale pragną się rozwijać. Im lepiej dostosujemy ofertę do grupy docelowej, tym większa szansa na wzrost sprzedaży.
Promocja sklepu internetowego
Założenie sklepu internetowego to nie wszystko. Każdy powinien mieć świadomość, że w dzisiejszych czasach konkurencja jest ogromna. Właśnie dlatego należy w sposób kompleksowy zająć się promocją marki. Pierwszym krokiem jest optymalizacja sklepu internetowego. Musimy zadbać o unikatowość treści oraz pozostałych materiałów, które udostępniamy. Kwestie techniczne są dość skomplikowane, a więc rozsądniej powierzyć je profesjonalistom. Obecnie każdy e-sklep powinien być przystosowany do urządzeń mobilnych. Klient nie powinien mieć problemów ze złożeniem zamówienia na smartfonie lub tablecie. Kolejną bardzo ważną kwestią jest pozycjonowanie sklepu internetowego. To szereg działań, które mają na celu zwiększenie widoczności strony w sieci. Im wyższa pozycja w wyszukiwarce, tym wyższy poziom wartościowego ruchu. Oprócz darmowych narzędzi warto jest korzystać z Google Ads. Wspomniane narzędzie sprawi, że nasz sklep będzie wyświetlał się powyżej lub obok naturalnych wyników wyszukiwania. Nie zapominajmy także o aktywności w social mediach (fanpage na Facebooku, Instagramie i innych popularnych portalach). Oczywistym jest, że promocja wymaga sporego budżetu, jednak bez niej nie uda nam się zaistnieć. Jeśli posiadasz ograniczony budżet, to postaw na tańszy sklep abonamentowy, a pozostałą kwotę przeznacz na fachową reklamę.